WARSZAWA

Najlepsi opowiadacze z całego świata

17-21 listopada 2021

Zespół


KONTAKT DO ORGANIZATORÓW:

Stowarzyszenie „Grupa Studnia O.”

ul. Lokajskiego 4 m. 27, Warszawa

tel. 607 283 818

festiwalstudnia@gmail.com



RADA PROGRAMOWA MFSO

Koordynacja programowa: Beata Frankowska

Koordynacja międzynarodowa: Agnieszka Ayşen Kaim, Magda Lena Górska

Promocja, kontakt ze szkołami (scena poranna): Jarosław Kaczmarek

opowiadacz@wp.pl, tel. 506 738 207


BEATA FRANKOWSKA

absolwentka polonistyki na UW oraz studiów podyplomowych gender studies w ISNS, opowiadaczka, współzałożycielka Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.”, animatorka kultury, redaktorka, eseistka. Stworzyła wiele widowisk narracyjnych dla dorosłych i dla dzieci; wśród nich ważne miejsce zajmują projekty związane z lokalną tożsamością, pamięcią i zapomnieniem (m.in. w Węgrowie, Zgierzu, Kazimierzu). Prowadzi autorskie warsztaty sztuki opowiadania dla dzieci i młodzieży, m.in. w ramach współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, a także dla dorosłych: nauczycieli, muzealników, bibliotekarzy, rodziców i wszystkich zainteresowanych sztuką opowiadania. Koordynatorka wielu programów edukacji artystycznej (np. Mali Ambasadorowie – projekt adresowany do dzieci o podwójnej tożsamości kulturowej; Harfa Papuszy – spektakl i płyta nagrana z dziećmi o romskich korzeniach). W swoim opowiadaniu łączy literaturę, baśń i narracje osobiste/historyczne (m.in. „Pamiętnik Blumki”, „Cztery strony czasu”, „Mali Sindbadzi. Dzieci w drodze”, „Tajemniczy ogród”). Współzałożycielka fundacji Musszelka, gdzie zajmuje się edukacją w duchu głębokiej ekologii, prowadzi warsztaty sztuki opowiadania i wydaje książki („Opowieści Ziemi, 2016). Występowała na międzynarodowych festiwalach sztuki opowiadania, m.in. w Walii, Grecji i Szwecji, jako uczestniczka międzynarodowego projektu MYTHOS.

W tegorocznej Radzie Programowej MFSO odpowiada za koordynację programu artystycznego i materiały festiwalowe.

beatafr@poczta.onet.pl

607 283 818


DR AGNIESZKA AYSEN KAIM

absolwentka turkologii na UW, opowiadaczka, tłumaczka i orientalistka, współzałożycielka Stowarzyszenia Grupa Studnia O. Zajmuje się przede wszystkim opowieściami tureckimi, perskimi, arabskimi szerokim kręgiem tradycji ustnej Bliskiego Wschodu. Ma w swoim repertuarze m.in. „Perskie miniatury na słowo i instrument”, „Opowieść o Dumrulu Szalonym” (na podstawie Księgi Dede Korkuta). Autorka pracy doktorskiej (Instytut Orientalistyki UW), poświęconej sztuce tureckiego meddaha. Pracuje w Instytucie Slawistyki PAN. Koordynatorka projektów kulturalnych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (m.in. MYTHOS My Tradional Heritage w ramach programu Grundtvig, 2010 -2012) i „Wędrowcy i opowieści” (projekt polsko-turecki poświęcony wątkom migracji – 2014-2015). Tłumaczka języka tureckiego i angielskiego. Autorka książki dla dzieci „Bahar znaczy wiosna” (2014).

W tegorocznej Radzie Programowej MFSO odpowiada za kontakt z artystami z Bliskiego Wschodu i Europy Zachodniej.

aaysenkaim@gmail.com

606 204 107


JAROSŁAW KACZMAREK

absolwent wydziału filologii polskiej UW (specjalizacje pedagogiczna i animacja kultury), współzałożyciel Stowarzyszenia Grupa Studnia O. W swoich projektach artystycznych poszukuje „opowieści współczesnej” – zderzenia tradycyjnej formy opowiadania z tematami dzisiejszych czasów. W wielu spektaklach, takich jak „Opowieści bluesowe”, „Księżycovo”, „Podróż poza horyzonty zdarzeń”, łączy sztukę opowiadania z muzyką. Pomysłodawca i współtwórca licznych projektów artystycznych i edukacyjnych wspieranych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biuro Kultury M. St. Warszawy, w m.in. „O Warszawie przy kawie”, „Siedem nocy opowieści”, „Opowiadacze w muzeum”, „Odyseja”. Animator kultury działający w środowiskach lokalnych, wykorzystujący sztukę opowiadania jako metodę animacji lokalnych społeczności. Prowadzi warsztaty opowiadania dla dzieci i dorosłych, współpracuje z wieloma instytucjami kultury, m.in. Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Polin, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Narodowym Centrum Kultury. Autor książek dla dzieci i młodzieży o tematyce sportowej.

W tegorocznej Radzie Programowej MFSO odpowiada za promocję festiwalu, kontakt z mediami i działania animacyjne.

opowiadacz@wp.pl

506 738 207


MAGDA LENA GÓRSKA

Opowiadaczka, pieśniarka i muzykantka z pogranicza sztuk, kultur i języków. Nawiguje pomiędzy polskim i francuskim, narracją i śpiewem, tradycją i nowoczesnością, przygrywając sobie na gitarze albo na akordeonie. Współzałożycielka Grupy Studnia O. i współinicjatorka Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie, jak również festiwalu Une Autre Histoire w Orleanie we Francji. Ukończyła polonistykę na UW i podyplomowe studia z zarządzania instytucjami kultury w Dijon. Od kilkunastu lat mieszka we Francji i tam z powodzeniem rozwija swój warsztat opowiadania. Przez wiele lat współpracowała z legendarnym już Centre de Littérature Orale z Vendôme. W latach 2010-14 była asystentką artystyczną Brunona de La Salle’a, wybitnego opowiadacza, dyrektora i założyciela CLiO. Brała udział w międzynarodowych festiwalach opowiadania, m.in. w Armenii, Belgii, Francji, Kanadzie, Burkina Faso, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, na Wyspach Karaibskich i wielu krajach europejskich. Założycielka stowarzyszenia SlaviCarib promującego dialog międzykulturowy poprzez sztukę. Wokalistka formacji Brest Babel Orchestra, Autorka piosenek. Często występuje w duecie z Sergem Tamasem, gitarzystą i kompozytorem z Gwadelupy. Razem tworzą oryginalną muzyczno-opowiadacką krainę, pełną rytmów, fraz i dźwięków słowińskich, francuskich i kreolskich. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania w Warszawie pełni rolę łączniczki między światami polskich i frankofońskich opowiadaczy. Od lat rozwija trudną i rzadką sztukę tłumaczenia na żywo opowiadanych na scenie historii.

magagora@yahoo.com

+33 632 719 100



0123456789001234567890

DNI

0123456789001234567890

ARTYSTÓW


0123456789001234567890

SPEKTAKLI

0123456789001234567890

WYDARZEŃ
TOWARZYSZĄCYCH



16. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania
MITO/LOGIE

17–21 listopada 2021

Organizatorzy: Stowarzyszenie „Grupa Studnia O.”, Mazowiecki Instytut Kultury
Miejsce wydarzenia: Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa, ul. Elektoralna 12
Partnerzy strategiczni: m.st. Warszawa, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Instytut Francuski, Ambasada Holandii

Festiwal będzie realizowany zgodnie z aktualnie obowiązującym reżimem sanitarnym.

Sprzedaż biletów na GoOut od 18 października

Polub nas

… i bądź na bieżąco