WARSZAWA

5 dni / 20 artystów
Najlepsi opowiadacze z całego świata

17-21 listopada 2021
ŚRODA

17 listopada

godz.: 21.00, Sala Widowiskowa
czas: 50 min

Z powodu choroby artysty spektakl odwołany


https://2021.festiwalopowiadania.pl/wp-content/uploads/2021/09/Kandyd-1.jpg
Małgorzata Litwinowicz, Jolanta Kossakowska

KANDYD, CZYLI OPTYMIZM

Kandyd to znana historia. Intryga, wygnanie, inkwizycja, nauki mistrza filozofii, chłostanie zadka, rozstania kochanków, Paragwaj i Konstantynopol, córka papieża, dzikie plemię Uszaków, płaszcz i szpada oraz zwroty akcji – wszystko w niej jest. 

Przygody Kandyda to opowieść o człowieku płynącym pieskiem przez ocean egzystencji, a również zupełnie tym samym stylem przez ocean całkiem prawdziwy. To opowieść o uporczywej wierze w rozum, której to racji świat z uporem zaprzecza; o losie, rewolucjach, władzy i katastrofach natury. To romans i czarny humor oraz wielka pochwała przyjaźni. Wiele współczesnych rzeczy jest w tej krótkiej starej powiastce. 

Pierwsze jest chyba pytanie: czy oby naprawdę żyjemy w najlepszym ze światów? Nawet jeśli odpowiedź nie wypada najlepiej, a przeświadczenie o indywidualnej sprawczości i naszym wpływie na kształt tego świata jest potężnym złudzeniem – trzeba uprawiać nasz ogródek. O tym opowiemy.

Małgorzata Litwinowicz – scenariusz i opowieść na podstawie utworu Woltera Kandyd, czyli optymizm w tłumaczeniu Tadeusza Boya- Żeleńskiego  

Jolanta Kossakowska – kompozycje, muzyka instrumentalna i śpiew